2 Kasım 2012 Cuma

Autocad Dosyasındaki Kayıp Resim Dosyaları

Autocad dosyalarına kopyala yapıştır yöntemiyle eklenilen jpg, jpeg vb. dosyalar kayıt sırasında referans yöntemiyle eklendiği için aslında dosyanın içinde fiziksel olarak kayıt edilmemiş oluyor. (Bu dosyaları neden ekliyoruz derseniz, en basitinden bir metraj cetvelini,3 boyutlu bir renderı veya standart bir imalat detayını çizime eklediğinizi varsayın.) Dosyayı açtığınız zaman sadece ekranda beliriyor. Çalıştığınız dosyayı usb bellek ile başka bir bilgisayarda açarsanız karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir dosya adresinden başka birşey çıkmayabilir.


Autocad ile çalışırken yapıştırdığımız dosyaları ve autocad dosyasını aynı klasörde toplayıp, aktarmamız gerektiği zaman klasör olarak aktarırsak bu sorunla karşılaşmıyoruz. Fakat çok fazla dosya ile çalıştığınız zaman ortalık karışabilir. Bu durumda eklediğimiz dosyayı fiziksel anlamda autocad dosyasının içine yerleştirmek (embed) için kopyaladıktan sonra yapıştır kısayolu yerine edit menüsünden paste special komutunu kullanmalıyız. Karşımıza çıkan yapıştırma tiplerinden image entity seçeneğine tıklayıp ok ye tıklarsak işlem tamamlanmış olur.
 

2 yorum:

  1. Çok teşekkürler. Forumların hiçbirinde bu bilgiyi bulamamıştım. Bu komutu kullanacaklar fotoğrafı direk kopyalamak yerine paint ile açarak kopyalarlarsa image entity seçeneği açılacaktır.

    YanıtlaSil