9 Ekim 2012 Salı

Çevrim İçi Eğitim (Online Education)

İnternetin hayatımıza katkısı tartışılmaz bir noktaya gelmiş durumda, özellikle, bilgiye ulaşmayı hızlandırması ve ucuzlatması en büyük katkısı. Günümüzde, istediğiniz bir konuda, araştırma yapıp, ortalama bir bilgi seviyesinin üstüne çıkmanız sadece günlerinizi almakta.

İnternetteki özgür bilgi paylaşımlarını birbirinden ayıran en önemli nokta ise, bilginin sistemli ve bir öğrenme metodolojisine uygun paylaşılması. İşte bu noktada üniversitelerde okutulan derslerin birer çevrim içi kaynak olarak tüm internet kullanıcılarına sunulması, devrim niteliğinde bir gelişme. Bugün sizlere Çevrim İçi Eğitim (Online Education) hakkında bilgi vereceğim. Örneklerimiz, bu hizmeti ücretsiz olarak sunan dünyaca ünlü büyük üniversiteler olacak.

Bilginin kilidini açmak, Zihinleri Güçlendirmek (Unlocking Knowledge, Empowering Minds.)

10 yılı aşkın bir süredir MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi, OCW (OpenCourseWare) adı altında üniversitesinde verilen dersleri internetten yayımlanmakta. 2007 yılının Kasım ayında tüm müfredatı sanal ortamda yayımlamayı da tamamlamışlar. Derslere ve dokümanlarına şu adresten ulaşabilirsiniz;
OCW dokümanları genelde, sunum ve yazılı dokümanlara dayanmakta. Mimarlıktan, mühendisliğe, işletmeden bilgisayar bilimlerine her türlü eğitim dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.

edX

Bugün sizinle asıl paylaşmak istediğim oluşum edX.  edX, 2012 yılının Mayıs ayında duyurulan, MIT ve Harvard üniversitelerinin çevrim içi dersler vermek için oluşturdukları kar amacı gütmeyen, açık kaynak tabanlı bir platform. EdX, çevirim içi dersler vermenin yanında öğrencilerin nasıl öğrendiği, teknolojinin öğrenimi nasıl etkilediği gibi konulardaki araştırmaları, sağladığı istatistikler ile desteklemeyi de amaçlamakta. Tartışma forumları, sınavlar, ders notlarının bulunduğu Wiki’si, çevrim içi laboratuarları ile edX interaktif bir eğitim platformu sunuyor.


edX’in yabancı basındaki bazı haberlerini de sizinle paylaşmak istiyorum
.
Top universities put their reputations online
BBC News | June 20, 2012 | By Irina Khokhlova
http://bbc.in/M5avea

MOOC Brigade: Will Massive, Open Online Courses Revolutionize Higher Education?

Harvard-MIT Online School EdX to Offer Supervised Final Exams

MITx, HarvardX ve BerkeleyX ismi ile çevrim içi verilen derslere internet aracılığı ile belki on binlerce öğrenci ulaşabilecek. İlgi duyduğunuz ama bir türlü eğitim alamadığınız konularda kendinizi geliştirme şansı bulabileceksiniz. Çevrim içi eğitiminin önümüzdeki yıllara damgasını vuracağı kesin.

edX yeni bir sistem olduğu için öğrencilerin hata geri bildirimleri çok önemli. Yetkililer, yorumlar doğrultusunda sürekli geliştirme ve düzeltme yapıyor. Yaşanan sıkıntılardan beni en çok etkileyenini sizinle paylaşmak istiyorum. YouTube sitesine erişimi olmadığı için videoları izleyemeyenler için, ders videolarının altına “videoyu indir” kısa yolu eklendi. Bu insanların yaşadıkları ülkenin koyduğu YouTube yasağının, aslında bilgiye ulaşıma konulan bir yasak olduğunu bir daha görmüş olduk. Diğer can sıkıcı konu ise, dünya, teknoloji, eğitim, bilim v.b. konularda nasıl ilerleyebiliriz diye düşünürken biz hala savaşı tartışıyoruz.

Çevrim içi eğitim mümkün mü? Belirli bir konuda yüksek öğrenim görmek için yüksek paralar mı ödememiz gerekiyor? Sınıf denen odalarda toplanıp bir araya gelmemiz şart mı? Eğitim ve öğrenim gördüğünüzü kanıtlamak için diploma şart mı? Çevre baskısı, sınıfta kalma olmadan, kısacası korku olmadan eğitim ve öğretim olmaz mı?

Özgür bilgi dolu, aydın ve barış içinde bir gelecek diliyorum.
Sağlıcakla kalın,

P.S: Yazının Teknik Ofis ile ilgisi ne diye düşünenlere, her mühendisin ihtiyacı olan algoritmik düşünmeyi ve problem çözmeyi geliştirecek HarvardX kapsamındaki CS50x dersini ve MITx kapsamındaki 6.00x dersini tavsiye ediyorum. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder