25 Temmuz 2011 Pazartesi

Bilinen Bilinmeyenler ve Bilinmeyen Bilinmeyenler.

Üniversite yıllarında fark ettiğim bir olgudur; Bilinen Bilinmeyenler ve Bilinmeyen Bilinmeyenler.

Üniversite yıllarına, eğitim hayatının en yoğun bilgi öğrendiğiniz dönemi dersek yanlış olmaz. Bu dönem sizi hayata hazırlar. Profesyonel ve kişisel olarak kendinizi geliştirir, bilgi ile donanırsınız. Bu yoğun tempoda, haylazlık ve sıkı çalışma iç içe girmiştir. Önce haylazlıkla geçirilen günler ve ardından sıkı çalışma.

İşte bu dönemlerde, sınıf eğitimine girip de anlamadığım dersler olurdu. Daha ilk günden bu sınıf eğitimlerine katılmayı bırakırdım. Kütüphaneden ders ile ilgili bir kitap ve -bulunursa ne mutlu- ders notları fotokopileri. Sınav öncesi o kalın ders kitaplarının neresine çalışacağınızı şaşırır, elinizdeki fotokopilerin silik, okunmayan yerlerinde kaybolurdunuz. Bu kayıplar sınav notlarınıza da yansırdı tabi.

Gel zaman git zaman bir karar aldım. Artık ders ile ilgili sınıfta ne anlatıldığını hiç anlamasam bile not alacaktım.

Anlam veremediğim, duyduğum kelimeleri bile defterin bir köşesine yazıp, o anı hatırlatacak ufak bir not almaya başladım.

Dersler ile olan ilişkim düzelmeye, sınavlardan yüksek notlar almaya başlamıştım. İsterseniz sınıfta dersi öğrenmek diyin isterseniz, motivasyon; ben artık “bilmediklerimin neler olduklarını biliyordum”.
Hayatta da her türlü plan ve programdaki sapmaların en büyük sebebinin “Bilinmeyen Bilinmeyenler” olduğunu gördüm.

Bilinmeyen Bilinmeyenler, yani mutlak bilmediklerimiz…

Konu inşaat proje yönetimi, bütçe, iş programı olduğunda bu bilinmeyen bilinmeyenler hakkında ne yapabiliriz?

İstatistik kullanabiliriz. Hem de en genelinden istatistikler.

“kapalı inşaat alanı (m²) bazında iş programının gecikmesi”
"kapalı inşaat alanı (m2)'na düşen "beton" (m3) miktarı"
“aktivitelerin ortalama gecikmeleri” v.b.

ilk bakışta ne alakası var diyebileceğiniz oranları bile kullanabilirsiniz.

Siz siz olun özel ve iş yaşamınızda  “Bilinmeyenleri” sınıflandırmayı ve gerekli önlemleri almayı unutmayın.A- Bilinen Bilinenler: Bildiğinizi bilirsiniz, gerekli hesapları ve önlemleri alırsınız.

B-Bilinmeyen Bilinenler: Bildiğinizi bilmezsiniz. Konuyu anlamadığınızı gösterir.

C-Bilinmeyen Bilinmeyenler: Bilmediğinizi bilmezsiniz. En tehlikeli bilgi türüdür. Bilinçsiz ve kasıtsız bir şekilde zarara neden olabilir. İstatistik biliminden yararlanılıp. Güvenlik katsayıları kullanılabilir. Araştırma yaparak bu kümedeki bilgi miktarını azaltabilirsiniz.

D-Bilinen Bilinmeyenler: Bilmediğinizi bildiğiniz için, çok tehlikeli değillerdir. Gerekli önlemler alınmıştır. Bilinçli ve kasıtlı zararlara neden olabilir.


1 yorum: